10.2. Internet II.

iDevice ikon

Az internet számos egyéb szolgáltatást is nyújt:

Ezek közül csupán néhányat említünk felhasználási cél szerint:

  • On-line ügyintézés

Ez lehet magáncélú (pl. banki ügyintézési felület használata) vagy hivatalos (ilyen az ügyfélkapu, de a felsőoktatási keretrendszerek is). Mint az interneten mindenhol, itt is kellő óvatossággal kell eljárnunk adataink védelme érdekében. Ezek az oldalak komoly - előzetes - személyes regisztrációhoz kötöttek, és a kapott azonosítókkal illetéktelenek visszaélhetnek, ne tegyük hát közzé! Válasszunk olyan jelszavakat, melyek megfelelő védelmet nyújtanak, s rendszeresen cseréljük ezeket (banki rendszerekben ez kötelező is).

129.  ábra: Banki szolgáltatás belépő felülete

  • On-line vásárlás

Számos webáruház nyújt lehetőséget vásárlásra (pl.: www.bookline.hu), ezek nemcsak a közlekedéssel járó időt és költséget takarítják meg, de szabadon megválaszthatjuk a vásárlás időpontját is. Rendszerint (hisz nem kell csillogó belvárosi üzletet fenntartani, elég egy külvárosi raktár) alacsonyabb árakkal szolgálnak ki, ezt a hatást tompíthatja a csomagolásért és kiszállításért fizetendő díj. Az egyes termékek kifizetésére számos út kínálkozik az egyszerű átutalástól, az utánvéten keresztül a modern, internetre szakosodott elektronikus fizetési rendszerekig (pl. paypal).

130.  ábra: Internetes kereskedelmi szolgáltatás

  • Közösségi terek használata

Számos olyan közösségi portál létezik (pl.: www.wiw.hu, www.facebook.com stb.), amelyik változatos szolgáltatásait az ember társas lény voltára építi. Ne feledjük: az akár poénból feltöltött képek, saját oldalunkra vagy fórumokba beírt szövegek nyilvánosak, azokat később hiába távolítjuk el, másolatai az internetes adatfelhőben számtalan helyen megmaradhatnak. És egy biztos (Murphy): a legrosszabb pillanatban kerülnek majd elő - munkavállaláskor, komoly kapcsolatban - véletlenül, de rendszerint egy jól megválasztott ellenség „segítségével".

131. ábra: Közösségi portál

 

  • Térképek

A GPS-ek elterjedése mellett is szükségünk lehet térképek használatára. Az interneten keresztül találhatunk akár utcanév alapú (pl.: http://www.terkepcentrum.hu/index.asp?go=map), akár kereshető, útvonaltervet is készítő weboldalt (pl.: http://mymap.hu/), akár műholdfelvételeken alapuló szolgáltatásokat (pl.: www.googlemaps.com).

132.  ábra: Útvonaltervező

  • Szótárak, fordítás

Számos kifejezés, legyen az akár idegen szó (pl. http://www.idegen-szavak.hu/), akár más nyelvű szó, kifejezés, szöveg szorulhat értelmezésre még akkor is, ha úgy érezzük, beszéljük a nyelvet. Ezen segítenek a fordító szolgáltatások. (Pl. http://dictzone.com/magyar-angol-szotar/, http://translate.google.hu/.) Sok hasonlót találhatunk a http://szotar.lap.hu/ oldalon.

133.  ábra: On-line fordító szolgáltatás

  • On-line adatbázisok

Az adatbázis kifejezés alatt számtalan típusú, ám valamilyen rendszer szerint rendezhető adat halmazát kell értenünk. Ez lehet menetrendi információ (www.elvira.hu), de jogszabályok tára is (https://kereses.magyarorszag.hu/jogszabalykereso).

134.  ábra: Hivatalos jogszabály keresési lehetőség

  • Fájlok átvitele

Sok adatot tárolunk és még többet kívánunk. Különféle módszerekkel szerezhetjük be ezeket az interneten. Legálisan, a határmezsgyén egyensúlyozva, vagy nyilvánvalóan törvénytelenül - erről már szóltunk. Ennek technikáját a hagyományos FTP (File Transfer Protocol - fájlátviteli eljárás) alapozta meg. Ma már böngészőnk felületét használjuk leggyakrabban, de sok fájlkezelő (pl. TotalCommander) is képes e kapcsolatok kezelésére. A fájlokat ilyenkor a szokásos mapparendszer hierarchiájában tekinthetjük meg. Nagy adatátviteli (letöltési) igény esetén a fájlszerver leterheltsége akár a szolgáltatást is megbéníthatja.

Nem épp e hiányosság miatt alkották meg a másik eljárást, a fájlcserélő alkalmazásokat kiszolgáló p2p (peer to peer) protokollt, melynek lényege, hogy a felhasználók egy központi helyen csupán a vezérlést szervező információkat tárolják, s maga az adatforgalom két host között zajlik. Mivel a le- és feltöltés több szálon futhat, így kiegyenlítődnek a sávszélességek eltéréséből, a felhasználók aktivitásából adódó nehézségek. De legyünk tisztában azzal, hogy a fájlcserélő szolgáltatások rendszerint - legalább közvetve - szerzői jogokat sértenek, így bűncselekményként értékelendőek.

135.  ábra: FTP kapcsolat, böngésző felületen

 

A hálózaton mozogva számos kockázatnak tesszük ki magunkat

  • Adathalászat

Egyre több kísérlet kerül nyilvánosságra, melyek során - általában meglepően nagy számban eredményesen - megtévesztő információkkal (pl. e-mailben) olyan információk birtokába jutnak a csalók, melyekkel hozzáférhetnek bankszámláinkhoz, bankkártyánk adataihoz. Általában a megtévesztett juzer (vagy inkább lúzer) adja meg így adatait, de előfordulnak pénzintézetek rendszereibe való betörések, illetve más, adatok megszerzésére, manipulálására irányuló sikeres kísérletek is. Ezek a csoportok kihasználják az internet határoktól való mentességét, így jelentősen nehezítik a bűnügyi felderítés eredményességét.

  • Fertőzött oldalak

Csábító linkek (nyeremény, érdekes tartalom) kelthetik fel figyelmünket böngészés közben. Azonban könnyen olyan oldalakra tévedhetünk, melyek a szoftverhibákra alapozott hátsó kapukat kiaknázva vírussal, más kártevővel fertőzik meg számítógépünket. A már megismert védelmi eszközök naprakészen tartásával általában megelőzhetőek a károk. Az egyes forrásokhoz az internetbeállítások között is biztonsági szinteket határozhatunk meg.

136.  ábra: Az Internet Explorer biztonsági beállításai

  • Káros tartalmak

Nem lehet tudni, hogy ki ül a gép előtt, ki klikkel az egérrel oldalról oldalra. Azonban számos olyan tartalom van, mely nem való gyermekek számára. Önmagában az a kérdés, hogy elmúlt-e 18 éves, inkább felcsigázza a kamasz érdeklődését, semmint igazmondásra sarkallná a válsz megadásakor. E kérdést hatékonyan (bár néha öngólt lőve) oldja meg a „Tartalmi tanácsadó".

137.  ábra: Az Internet Explorer Tartalmi tanácsadó szolgáltatása

  • Törvénysértő tartalmak

Habár a szólás- és a véleménynyilvánítás szabadsága alapjogaink között szerepel, vannak határok. S vannak, akik ki kívánják játszani e határokat. Elítélendő! Ám az internet szabadságának alapelve a cenzúrázatlanság, és bár erre vonatkozó kísérletek Kínától Ausztráliáig számos országban történnek, nem tökéletesek. Az, hogy a gerillaoldalak valójában egy adott ország törvényeit sértik vagy az egyetemes értékeket is, meglepően szubjektív.