2.1. BIOS

iDevice ikon

Ebben a részben csupán az alaplapi BIOS (Basic Input/Output System) beállításaival foglalkozunk. Bár említettük, hogy a számítógép más elemei (pl.: videokártya, HDD) is tartalmazhat BIOS-t, ezek beállítása ritkán válik szükségessé.

A számítógép bekapcsolása (elindítása) után a BIOS automatikusan, jó beállítások mellett hibamentesen, szinte észrevétlenül fut le. Csupán a képernyőn gyorsan átfutó feliratok utalnak működésére. E gyorsaság oka a program csekély mérete (néhány MB), s a programkód egyszerűsége.

Ahhoz, hogy a beállításokon változtathassunk, meg kell szakítani a bootolás folyamatát. Bár BIOS gyártónként eltérő billentyűk szolgálnak e célra, jellemzően a „Del", „Esc", „F2", „F10" gombokra van telepítve e lehetőség. De a bootolás elején - rövid időre - ki is írja számunkra a BIOS a képernyőre.

A megszakítást követően elénk tárul a menüket tartalmazó nyitóoldal. A bemutatott példa csupán egy konkrét implementáció, ám a gyakorlatban számos másik, más szerkezetbe rendezett információkkal fordul elő!

 

1. ábra: A BIOS kezelőfelülete

Látható, hogy itt a vezérléshez csupán a billentyűzet áll rendelkezésre. Az egyes használható billentyűket, s azok jelentését is mutatja az oldal. Csupán az maradt le, hogy az „Enter" szolgál a menük megnyitására...

2. ábra: A BIOS standard beállításai

A standard beállításoknál adhatjuk meg a pontos időt és a dátumot a jelzett formátumban. Itt ellenőrizhetjük a felismert meghajtókat, azok paramétereit. A hajlékonylemezes meghajtók engedélyezése, típusának kijelölése is feladatunk lehet.

 

3. ábra: Jellemzők beállítása

Az itt megjelenő beállítások közül a lényegesebbek:

  1. Virus warning: ha engedélyezve van, a BIOS megjelenít egy figyelmeztető üzenetet, valahányszor belépési kísérletet észlel a boot-szektorba vagy a partíciós táblába. Hagyjuk bekapcsolva, ha lehet (bár egyes szoftverek telepítését ellehetetleníti). Ez csak a boot-szektort, valamint a partíciós táblát védi, s nem magát a merevlemezt!
  2. A CPU-hoz rendelt cache memóriákat hagyjuk engedélyezett (Enabled) állapotban.
  3. A bootolási sorrendet - legalábbis új operációs rendszer telepítése előtt - célszerű úgy beállítani, hogy az optikai meghajtó álljon az első helyen, s ezt kövesse a merevlemez, melyre később az operációs rendszert telepítjük.

4. ábra: A chipset szolgáltatások beállítása

A memóriakezelési beállítások mellett itt találhatjuk meg az alaplapra integrált perifériás eszközöket is. Ezek közül azokat hagyjuk bekapcsolva, melyek helyett nem alkalmazunk fejlettebb, perifériakártyán csatlakoztatott eszközt.

 

5. ábra: Integrált perifériák beállítása

Neve kissé megtévesztő, itt ugyanis csupán az alapvető perifériákkal (lemezkezelő, soros, párhuzamos portok kezelői) kapcsolatos jellemzőket állíthatjuk be.

6. ábra: Beállítások mentése és kilépés a BIOS-ból

A beállítások elvégzését követően a beállítások mentését és a BIOS bezárását (a „z" helyén észlelt „y" értékkel) hagyhatjuk jóvá, s ezek elmentése után a rendszer újraindul, immár a számunkra alkalmas kondíciókkal.