6.9. Összefoglalás

iDevice ikon

Az Oszlopszélességet az oszlopazonosító szegély húzásával, vagy a szegélyre való dupla kattintással tudjuk megváltoztatni. Húzás esetén tetszőleges hosszt állíthatunk be, dupla kattintáskor pedig az Excel az oszlopban található leghosszabb bejegyzés hosszúsága alapján állítja be az oszlopszélességet. Több oszlop szélességét egyidejűleg is megváltoztathatjuk. Jelöljük ki az oszlopokat, és az egyik oszlop azonosítójának szegélyére kattintsunk kétszer, vagy egerünk balgombjával húzzuk az egyik oszlopazonosító szegélyét! Alaphelyzetben az oszlop szélessége 8,43 egység Sormagasság beállításánál ugyanazokat a módszereket használhatjuk, mint az oszlopszélesség beállításánál. Kijelölés után a Formátum menü Sor, vagy a Helyi menü Sormagasság parancsát válasszuk! A Normál sormagasság 12,75 pont.

A Cellákra vonatkozó formázásokat a Formátum menü Cellák parancsával, vagy az egér jobb gombjának a kijelölt cellatartományon történő megnyomása után megjelenő Helyi menü Cellaformázás parancsával végezhetjük el. A Cellák formázása párbeszédablak Betűtípus fülén a cellákba bevitt adatok betűformázást állíthatjuk be (betűtípus, betű stílus., méret, aláhúzás, szín stb.).

Az Igazítás fülön a cellákba írt adatokat tetszés szerint igazíthatjuk. Alapértelmezés-ben, ha szám kerül a cellába, akkor a cella jobb, ha pedig szöveg, akkor azt a bal oldalához igazítja az Excel. A cella tartalmától függetlenül végezhetjük az igazításokat.

Táblázatainkat még áttekinthetőbbé tehetjük, ha bekeretezzük. A táblázat rácsvonalai alapesetben nem jelennek meg nyomtatáskor. A nyomtatott lapon megjelenítendő szegélyeket a Szegély fülön állíthatjuk be. A Vonal keretben megadhatjuk a szegélyhez alkalmazandó vonal stílusát, a Szín legördülő listában pedig a vonal színét választhatjuk ki. Az Elhelyezés-nél a Nincs-csel törölhetjük a kijelölt cellák szegélyét (keretezését), a Körül-lel a kijelölt tartományt körbekeretezhetjük, a Belül-lel pedig a kijelölt tartomány belsejét szegélyezhetjük.

A Mintázat fülön a kijelölt cellák színét (mintázatát és a mintázat színét) adhatjuk meg. A Szín csoportban válasszuk ki a kijelölt cellákat kitöltő háttérszínt (ez nem egyezhet meg a betűszínnel, vagy legalábbis nem célszerű), a Mintázat listában pedig a cellákat kitöltő mintázatot és a mintázat színét (az előtér színt). A beállítást itt is a Minta mezőben ellenőrizhetjük. A Nincs szín választásával törölhetjük a formázásunkat.

A Szám fülön a cellában lévő számadatok megjelenítését formázhatjuk meg. A Kategória listából választhatjuk ki a nekünk megfelelő számformátumot. A munkalap összes cellájának alapformátuma Normál. Leggyakrabban a Szám formátumot alkalmazzuk. A Feltételes formázás lehetőséget ad a cella tartalmától függő formázásra. Jelöljük ki a feltételesen formázni kívánt cellát, illetve cellákat, majd válasszuk a Formátum menü Feltételes formázás parancsát!

Egy táblázat elkészítésénél előfordulhat, hogy egy formátumkombinációt a táblázat más pontjain is alkalmazni szeretnénk. Jelöljük ki a másolandó formátumokat tartalmazó cellát, majd kattintsunk a Szokásos eszköztár Formátum másolása  ikonjára! Ezután jelöljük ki azt a cellát vagy cellákat, amelyeket hasonló formátumokkal szeretnénk megjeleníteni.