2.3. Hálózati struktúrák

iDevice ikon

A hálózatok felépítése, topológiája (struktúrája) többféle lehet:

  • csillag, melyet sok esetben fa struktúraként is emlegetnek,
  • szövevényes,
  • gyűrűs és
  • buszos struktúra.

9. ábra
Csillaghálózat

A csillaghálózatban egy kiemelt ponthoz csillagszerűen kötődik az összes többi pont (9. ábra). A csillagszerű hálózatokban mindig van egy kiemelt pont, amelynek nagyobb forgalma van az összes többi ponthoz képest, ez indokolja a csillagrendszer kialakítását. Az ilyen rendszerben kialakított struktúrák hierarchikus felépítésűek, általában a forgalom nagysága határozza meg a hálózat konkrét kiépítését.

10. ábra
Csillagrendszerű hálózat transzverzális összeköttetésekkel

A csillagrendszerű hálózatokat megbízhatósági okokból sok esetben kiegészítik transzverzális vagy más néven haránt összeköttetésekkel, amelyek a szomszédos pontokat kötik össze egymással. Így egy csillagirány kiesése esetén mód van a kerülő irányokon lebonyolítani a forgalmat. A 10. és 11. ábra mutatja a csillagrendszerű hálózatok transzverzális áramkörökkel való kiegészítését.

11. ábra
Csillaghálózat teljes transzverzális kiépítéssel

Sok egyenrangú pont között szövevényes hálózat alkalmazása indokolt (12. ábra). Ebben nem lehet kiemelni egy-egy pontot, amelynek nagyobb a forgalma a többihez képest. Ilyen esetben mindegyik csomópontot mindegyikkel összekötik. A szövevényes hálózatban lényegesen több irányt kell kiépíteni, ezért ez csak olyan esetben indokolt, ha nagyon nagy a forgalom. A szövevényes hálózat megbízhatósága nagyobb, mint a csillaghálózaté. Ha minden csomópont mindegyikkel össze van kötve, akkor a szövevény mértéke 100%.

12. ábra
Szövevényes hálózat

A fénytávközlés megjelenésével és a digitális berendezések alkalmazásával nagyobb szerepet kap a hurokhálózat vagy más néven gyűrűs struktúra. Kétféle hurokhálózat van. Az egyikben csak egy áramkör van, és erre csatlakoznak rá a különböző felhasználói pontok. Előnye, hogy kábelszakadás esetén is elérhető még egy-egy központ, igaz, hogy az összeköttetéseket ebben az esetben át kell konfigurálni. A kettős hurok alkalmazása látható a 13. ábrán. A gyűrű bármely ponton történő megszakadása esetén a forgalomnak a tartalék hurokra történő átkapcsolásával az összeköttetés helyreáll. Egy hiba tehát nem okoz megszakadást, ezért a kettős hurok a megbízhatóság szempontjából lényegesen kedvezőbb.

13. ábra
Gyűrűs hálózat

Alközpontoknál, számítógépek összekötésénél szintén alkalmaznak gyűrűs hálózatokat, de erre a hálózatban elhelyezett berendezések buszos struktúrában kapcsolódnak rá.

14. ábra
Buszos hálózat

A buszos rendszer előnye, hogy csak addig „terheli" a hálózatot, míg forgalmat bonyolít, egyébként nem köti le annak kapacitását. Ezzel sok esetben meg lehet takarítani a központ kiépítését, mert a berendezések közvetlenül tudják egymást hívni. Lokális hálózatoknál, ahol csak számítógépek között kell kapcsolatot találni, a buszos struktúra megbízhatóság és üzemvitel szempontjából igen előnyös tulajdonságokat mutat. A lokális (helyi) hálózatok buszos struktúrája a 14. ábrán látható.