2.2. Kábítószer ellenes küzdelem

iDevice ikon

„A drogfogyasztásnak mára már vannak olyan formái, amelyek nem szubkulturális típusúak, hanem szétterülnek egy egész generációra, hiszen a fiatalok szórakozási lehetőségei között vannak olyanok, amelyek szoros összefüggésben vannak a drogfogyasztással és ennek következtében a drogkereskedelemmel. Vannak olyan szórakozási formák, ahol sok minden üzen arról, hogy a drog alternatívát jelenthet. A drognak ezt az önmaga megmutatását gyakorlatilag nagyon sok fiatal fogja megtapasztalni az életében, s ezzel szemben kell a prevenciós mezőnek valamit nyújtania. A társadalom egészének kell megelőznie a problémát. Annak minden szintjével és minden színterével. A társadalomban megjelenő problémákat ott tudjuk kezelni, ahol a jelenség létrejön, vagy ahol a problémát leginkább észlelni lehet. Minél koraibb az intervenció, annál hatékonyabb éppen ezért fontos a társadalom minden színterének tudatosítása ezzel a problémával kapcsolatosan. Drogmentes társadalom nem lehet reális jövőkép, ugyanakkor értéktételezésként a drogmentes élet igenis elérendő cél."

Örvendetes, hogy ma már politikai és szakmai körök közös álláspontot tudtak kialakítani a tömeges méretű társadalmi problémával, a drogfogyasztással kapcsolatban. A mai politikai akarat tenni kíván, és változtatni akar, ehhez társultak szakmai partnerként az orvosok, egészségnevelők, tanárok, védőnők, szociális munkások, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Az ő munkájuk eredményeként képzelhető el, hogy nem csak feltérképezzük a szerfogyasztás pszicho-szociális okait a mai magyar valóságban, hanem korrekciós hatásokat is ki tudunk fejteni a deklarált drogmentes életért.

Már az Ottawai Charta is úgy fogalmazza meg a WHO elvárását, hogy komplexitásában határozza meg az ajánlásait.

A dokumentum az egészség megtartás előfeltételit az alábbiakban határozza meg:

  • egészségfejlesztő politika építése
  • támogató emberi környezet létrehozása
  • személyes képességek, készségek kialakítása

Ennek alapján az eredményes drog-prevenciónak is három fő területet kell megcéloznia:

  • Politikai szinten meghatározni a fő célt, a stratégiai alapelveket, a végrehajtás színtereit, és forrásait. Ezt a szándékot és elvárást teljesíti a Nemzeti stratégia.
  • A végrehajtás színterei közül az iskola és kapcsolódási területeinek protektívvé, korrektívvé tétele jelenti az ajánlások szerinti megfelelést.
  • A tanulóknak az egészséges életmód kialakításához, fenntartásához szükséges képességfejlesztés és készségszintű viselkedéses jellemzők kialakítása jelenti magát a prevenciós folyamatot, az antihumánus szenvedélyektől mentes életet.

A prevenciós tevékenység az egészségfejlesztés része, és így áthatja az életmód formálásának egészét. A drogprevenciós munka háromszintű. A szintek egymástól térben, időben és feladatában is elkülönülnek. A megelőzés folyamatossága viszont szoros kapcsolatot feltételez a szintek „végrehajtóitól". A megelőzési folyamatban az elsődleges prevenciónak van a legkiemelkedőbb szerepe.