1.2.1. Egyenrangú (peer-to-peer) hálózat

iDevice ikon
Az ilyen hálózatba kötött számítógépek mindegyike ugyanolyan jogokkal, lehetőségekkel rendelkezik, továbbá egyiknek sincs kitüntetett szerepe a hálózati munka szempontjából. Nevezetesen: mindegyik gép (azaz a rajta dolgozó) a saját erőforrásait mások rendelkezésére bocsáthatja és meghatározhatja az ezekhez hozzáférők körét. Két gép közötti üzenetküldésnél nincs szükség további szereplőre.

1. ábra
Egyenrangú gépek hálózata

E pozitív tulajdonságok áttekintésekor felmerül a kérdés: miért nem ilyen minden hálózat? Válaszként azt mondhatjuk, vannak hátrányok is, melyek főleg nagyobb számú (kb. 10 vagy több) gép esetén jelentkeznek. Ha egy gép erőforrásához (pl. winchesteréhez) fordulnak sokan egyszerre (pl. a főnök gépéhez, aki épp reggel tette ezen közzé a csapatmunka alapját jelentő, kellően nagy adatbázisát), és mondjuk csak egy átlagos teljesítményű berendezésről van szó, akkor ha több tízen fordulnak a gépéhez egyszerre, főnökünk bizony jobban teszi, ha a titkárnőnek ad addig instrukciókat (pl. kávé), míg lanyhul az adatbázisa utáni érdeklődés. Ugyanígy a titkárnő is kérheti főnökét, hogy lassabban diktáljon, ha másvalaki egy komolyabb anyagot küld a gépére csatlakoztatott és megosztott nyomtatójára.

További problémát jelenthet még a sokszereplős egyenrangú hálózatnál a szervezetlenség (mit hol találok?). Kényelmetlenséget okozhat, hogy ahány gép, annyi azonosító (és esetleg jelszó) szükségeltetik az idegen erőforrások igénybevételéhez. Ha ugyanazt a jelszót használom minden gépen, akkor az időnkénti módosítást minden gépen el kell végeznem. Ez meglehetősen körülményes, továbbá minden gépen egyénileg kell elvégezni az adatmentést, amely így elosztva és összegezve többletmunkát, több archiváló perifériát (pl. CD-írót), háttértárat (írható CD-lemezt) igényelhet. Szintén gépenként kell elvégezni az egyén (mondjuk az új alkalmazott) hozzáférési jogainak beállítását.

Ennyi hátrány ellenére sem kell azonban mindenkit lebeszélni az egyenrangú hálózatról. Jó beruházás lehet kis számú számítógép esetén, mert itt egyáltalán nem jelentkeznek a fenti negatívumok, vagy legalábbis nem zavaróan. Néhány gép hálózati munkájának ellátására pedig fölösleges, pazarló beruházás lenne külön hálózati kiszolgáló gép beállítása, ami nem csak a hardver, hanem a hálózati operációs rendszer és az ügyféllicencek megvásárlását is jelenti (persze típustól függően). Tudni kell azt is, hogy egy kiszolgáló gép (szerver) lényegesen drágább, mint az átlag szóló vagy hálózati munkaállomás-gép, továbbá nem kell magasabb informatikai képzettségű alkalmazottat is foglalkoztatni a hálózat felügyeletére. Annak is lehet előnye, hogy mindenki saját maga adminisztrálhatja gépét, nem kell bürokratikus erőfeszítést tenni a hálózati rendszergazda megnyerésére.

További ismeretek: Peer-to-peer