3.2.3. Az önéletrajz

iDevice ikon

Életünk során többször írunk önéletrajzot. Például iskolai felvételik, új munkahely megpályázása, valamilyen pályázati anyag mellékleteként. Az önéletrajz személyünk, iskolai végzettségünk, tanulmányaink, szakismeretünk, munkásságunk, munkahelyeink, érdeklődésünk stb. bemutatása. Az önéletrajz a legtöbb esetben az első bemutatkozás, az első benyomás, amelyet rólunk szereznek. Egy önéletrajz sokat elárul írójáról. A közölt adatok mellett képet ad az illető nyelvi, helyesírási képességeiről, és ha kézzel írja művét, akkor igényességéről, rendszeretetéről is tanúskodik. Az önéletrajz leggyakrabban alkalmazott típusai az általános és a szakmai önéletrajz. Mindkettő íródhat hagyományos, illetve modern formában.

A hagyományos önéletrajz 

A legrégebbi és még mindig gyakori forma. Egyik lényeges eleme, hogy az írója összefüggő mondatokban tudósít önmagáról, szakmai és emberi fejlődéséről, az életét meghatározó tényezőkről. A hagyományos önéletrajz általános tartalmi váza a következő:

  • Személyi adatok (születési hely, idő, a család adatai).
  • Az iskolák adatai (az iskolák neve, az időtartam, szaktárgyak iránti vonzalmak, elért eredmények).
  • Az elért szakképzettségek (hol, mit, mikor).
  • A munkahelyek, beosztások, eredmények, kitüntetések.
  • Nyelvismeret (a nyelv megnevezése, a nyelvismeret szintje, az elért hivatalos minősítés).
  • Szakmai munkásság (elért eredmények, kitüntetések, tanulmányutak).
  • Szabadidős, egyéb társadalmi tevékenység, érdeklődés.
  • A cél kiemelése (miért készült az önéletrajz).

Az itt bemutatott sorrend tetszőleges, az önéletrajz írásának célját figyelembe véve változtatható, illetve bizonyos részek elhagyhatók. 

A modern típusú önéletrajz 

Az ebben a formában megírt önéletrajzot a rövidség, az áttekinthetőség, a tagolt, vázlatszerű elrendezés jellemzi. Itt nincsenek összefüggő, egymásra épülő mondatok. A fő cél az adatok tényszerű, rövid közlése. A lap tetején, jobb oldalt helyezkedik el a fejléc, amely az életrajzíró nevét, lakcímét, telefon- esetleg a faxszámát, illetve e-mail címét tartalmazza. Középre írjuk címként az önéletrajz szót. Majd alatta pontokba szedve foglaljuk össze a következőket:

  • A célt, amely az önéletrajz megírásának indítékait tartalmazza.
  • A tanulmányokat felsorolásszerűen mutatjuk be. Itt az idő, az iskola és az esetleges szakok, tagozatok felsorolása történik.
  • Csak felsorolásszerűen ismertetjük a szakismeretet, a gyakorlatokat, a képzettségeket és az eddigi munkahelyeket.
  • A nyelvismeret, az esetleges társadalmi tisztségek bemutatása a referencia személyek felsorolása (azoknak a megnevezése, akik információt tudnak adni az önéletrajz írójáról) se maradjon el!
  • Az önéletrajzot a személyes rész zárja. Ebben a név, a születési idő, hely, a család legszükségesebb adatainak bemutatása történik. A személyes rész szerepelhet első pontként is.

A felsorolt részek az önéletrajzon belül tetszés szerint változhatnak. Sőt az egyes részekben is az életrajz írója dönti el, hogy az iskolák közül a legrégebbi vagy a legközelebbi intézmény felsorolásával kezd-e, s ezután halad majd időrendben előre, illetve visszafelé. Mindegy, hogy melyik típusú önéletrajzot készítjük, van néhány általános szabály, amelyre mindig oda kell figyelnünk. Ilyen az önéletrajz külső formája. Mindig ügyeljünk arra, hogy milyen papírra, hogyan rendezzük el közlendőnket! Az önéletrajzot fehér, ún. A/4-es lapra illik írni. Figyeljünk az elrendezésre, az oldalsó, az alsó és a felső margóra! Az önéletrajzot még ma is több helyen kézzel írt formában kérik, bár egyre inkább elfogadják a géppel készítettet is. Ha géppel írunk, akkor is figyeljünk a helyes és esztétikus elrendezésre. Nem vet jó fényt a szerzőre, ha irománya tele van helyesírási, nyelvhelyességi hibákkal, ha írásképe rendezetlen, javításokkal, áthúzásokkal teli. A modern típusú önéletrajzoknál külön ügyeljünk az egyes pontok kiemelésére, a szellős elkülönítésére. Ha egy oldalnál hosszabb lesz az önéletrajz, akkor a második oldalt mindig külön számozott lapra írjuk, és fűzzük össze az elsővel! Az életrajzot soha ne felejtsük el személyesen is aláírni! A keltezést se hagyjuk le! Előfordul, hogy az önéletrajzhoz fényképet is kérnek. Ilyenkor a legmegfelelőbb egy arckép vagy egy félalakos, nem túl régi kép. 

Ma már egyre elterjedtebb az Europass típusú önéletrajz.

Mi az Europass? Mindegy, hogy egy oktatási vagy képző intézménybe szeretne bejutni, munkát vagy tapasztalatot keres külföldön, fontos, hogy készségeit és szakértelmét világosan érthetővé tegye.

Miben segít?

  • hogy készségeiket és végzettségeiket világosan és könnyen megérthetővé tegyék Európában (az Európai Unió, EFTA/EEA és tagjelölt országokban);
  • hogy Európában bárhová költözhessenek. 

Az Europass öt dokumentumból áll:

  • két dokumentumot (az Europass önéletrajzot (CV) és az Europass nyelvi útlevelet) Ön tölt ki;
  • a három másik dokumentumot (az Europass bizonyítvány-kiegészítőt, az Europass oklevélmellékletet és az Europass mobilitási igazolványt) az érintett szervezetek állítják ki az Ön részére. 

Többet megtudhat róla az http://europass.hu/ weboldalon.