3.2.4. Összefoglalás

iDevice ikon

Munkánk során gyakran kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy valakit, valakiket meghívunk valamilyen eseményre, összejövetelre, rendezvényre. A meghívás történhet: szóban, telefonon, írásban, illetve ezek együtt is előfordulhatnak.

  • Meghívásunk legyen mindig udvarias, fogalmazzunk világosan, egyértelműen!
  • Az írott meghívókban is ügyeljünk a pontos fogalmazásra, a helyesírásra és a meghívásra vonatkozó adatok hiánytalan közlésére.
  • A nyomtatott meghívón szerepeljen: ki, mikor, hova és mire hív; a napirend és a meghívás célja.
  • A visszajelzés kéréséről sem feledkezzünk el, mert fontos tudnunk, hogy hány emberre számíthatunk, hogyan készítsük elő a rendezvényt. 

A névjegy legfontosabb fajtái: a magánnévjegy, a hivatalos névjegy, a kombinált névjegy, a diplomáciai névjegy. Megismerkedéskor a névjegy a bemutatkozás kiegészítő kelléke lehet. Ha a megismert partnertől névjegyet kaptunk, azt illik viszonoznunk. A kapott névjegyet illik figyelmesen elolvasnunk, tanulmányoznunk, még akkor is, ha már ismerjük az illetőt, akitől kaptuk. 

Az önéletrajz személyünk, iskolai végzettségünk, tanulmányaink, szakismeretünk, munkáságunk, munkahelyeink, érdeklődésünk, stb. bemutatása. Az önéletrajz leggyakrabban alkalmazott típusai: az általános és a szakmai önéletrajz. Mindkettő íródhat hagyományos, illetve modern formában.