1.3.3. Jelszó titkosítása

iDevice ikon

Nézzünk egy konkrét, 6 hosszú karakterláncból álló jelszót: „BABUS "

Ha a jelszót ügyesen szeretnénk elrejteni, akkor a karakterek ascii-kódjának valamely sorozatát szoroznánk össze egy alkalmas titkosító mátrixszal, hogy jobb leképezést kapjunk, mint amikor karakterenként képezünk le.

Például legyen a titkosító mátrix: , ami a következő fejezet szerint arra is alkalmas lesz, hogy visszafejtsünk egy azzal titkosított jelszót.

A K csak két sorba vagy két oszlopba rendezett, asccii-kódokból álló mátrixszal szorozható össze. Legyen a J jelszómátrix 2x3 típusú, melyben a „BABUS " egy szóközzel kiegészítve oszlopfolytonosan tartalmazza a karakterek ascii-kódját:

A K*J szorzat a titkosított jelszó ascii-kódjait csak akkor tartalmazza oszlop-folytonosan, ha a kapott számokat a 256-tal való egészosztás maradékaiként vesszük.

Lássuk:

az elemenkénti egészosztás maradéka:

a kapott mátrix elemeinek karakterré alakítása és a karakterlánc kiolvasása oszlopfolytonosan: „ĹΠŮIĆ˙"

Ahhoz, hogy visszafejtsünk egy titkosított jelszót, az előző műveletsor ellentettjét kell végigcsinálni. A karakterek ascii-kódjából hasonlóan felállított mátrixot a K titkosító mátrix inverzével (szorzásra nézve az ellentettjével) kellene összeszorozni. A soron lévő tanulmányokat követően érdekességképpen visszatérünk a visszafejtés menetére.