2.3.3. Sportrendezvények szervezése

iDevice ikon

A sportrendezvények szervezésénél fontos figyelembe venni a helyi csapatokat, a sportolók és szurkolók megfelelő létszámát, a sportorientált kultúra fejlődését és az építő jellegű együttműködést a szervezők és résztvevők között.

Fontos szempont a sportesemények típusának meghatározása. A francia Turisztikai Hivatal munkatársa (Jean Penot) egy konferencián az alábbiak szerint négy fő típust állított fel:

  • Világesemények

Nagy érdeklődésre tartanak számot, a média a világon mindenütt figyelemmel kíséri, s amelynek sikerességét nagyban befolyásolja a szervező ország infrastukturális felkészültsége és az esemény lebonyolítása. (pl. labdarúgó világbajnokság, atlétikai világbajnokság, olimpia)

  • Nemzeti események

Olyan nemzeti verseny, melynek nagy a nemzetközi vonzereje is. Ez azokat az országokat érinti, amelyeknek sportolói részt vesznek a versenyen, illetve amely országban az adott sportágnak és versenyzésnek nagy hagyományai vannak. Ezek a magas színvonalú sportesemények szurkolók tömegeit vonzzák. (pl. Tour de France, Giro d'Italia, tenisznél a négy nagy nyílt bajnokság)

  • Helyi események

Azok az események, amelyek inkább szimbolikus értékűek még a résztvevők számára is. (pl. futóversenyek különböző cél érdekében, annak népszerűsítéséért)

  • Nem versenycélból szervezett összejövetelek

Azok az összejövetelek, amelyek célja a szabadidő sportos eltöltése. (pl. baráti társaságban számháborúzás, természetjárás, pingpongozás stb.)

Ennek alapján a két jellegzetes helyszín:

  • mesterséges - stadionokban, épített pályákon zajlanak (labdarúgás, úszás);
  • természetes - a természeti környezetben, kiépítetlen terepen zajlik
    (kocogás, utcai futás).