2.3.5. Királyok, császárok koronázásai, esküvőik, temetéseik, államfők beiktatása

iDevice ikon

Mindig nagy eseménynek számít egy ország életében, ha annak legfőbb embere megházasodik vagy meghal. Amikor Diana hercegnő meghalt, temetésére özönlöttek a világ minden tájáról az emberek, még hetek múlva is virágáradatban úszott a hely, ahol a tömegek a hercegnő iránti kegyeletüket róhatták le.

Bár nem is kell ilyen messzire mennünk, gondoljunk Magyarország első, demokratikusan választott kormányára, s főként kormányfőjére, Antall Józsefre. A rendszerváltás után az első demokratikusan választott kormány egyik kormányzó pártja, az MDF (Magyar Demokrata Fórum) volt, s első kormányfője Antall József. Antall József még a kormányzati ciklus lejárta előtt meghalt. A Parlament Kupolatermében ravatalozták fel, s több napon keresztül hajnaltól késő estig tömeg várakozott csendesen a ravatalnál, hogy leróhassa kegyeletét a miniszterelnök koporsójánál. Emellett természetesen a világ minden tájáról érkeztek kormánydelegációk, kormányfők, királyok, elnökök, fejet hajtani Antall koporsójánál.

Merőben más esemény egy királyi esküvő.

Igaz, Habsburg György nem Magyarország királya, esküvőjekor mégis óriási tömeg gyűlt össze Budapesten. A Habsburg ház uralkodóját, IV. Károlyt 1916. december 30-án koronázták magyar királlyá. Magának a koronázási ünnepségnek megvannak a hagyományos fázisai, a ceremónia nagy része a szabadban zajlott, tehát a kíváncsi tömegek is láthatták a jelen lévő különböző országok uralkodóin kívül. IV. Károly fia, Habsburg Ottó pici korától kezdve más-más országokban élt, nevelkedett (hiszen a királyi családot elűzték Magyarországról 1918-ban), ennek ellenére igen jól beszél magyarul, s fia, György visszatért Magyarországra. Esküvője a német hercegnővel nagyon fontos és látványos esemény volt, az európai uralkodó házak tagjai Budapest szállodáinak jelentős részét már egy évvel korábban lefoglalták. Voltak szállodák, ahol egyetlen szabad szoba sem maradt a bámészkodni akaró külföldi turisták számára. Az ifjú párnak az akkori magyar kormány feje, Horn Gyula is gratulált, s természetesen a televízió is közvetítést adott erről az eseményről. A káprázatos esküvői ceremóniák felejthetetlen élményt nyújtanak a kíváncsi tömegeknek is.

Különleges kihívást jelent minden szervezőnek, ha ilyen vagy ehhez hasonló esemény szervezésében kap feladatot. Ilyen esetben a rendezvényszervezőnek mindig a diplomáciai protokoll szabályainak betartása a legnehezebb feladat.