4.5. Mozgás a dokumentumban

iDevice ikon

A szöveg begépelését mindig a szövegkurzor aktuális helyén tudjuk végrehajtani, ezért alapvető követelmény, hogy a szövegkurzort tetszés szerint át tudjuk helyezni a nekünk megfelelő helyre. Erre a legegyszerűbb megoldás az, hogy az egérkurzort a kívánt helyre visszük és az egér bal gombjával kattintunk egyet. Így a szövegkurzor már az új helyen fog villogni. De a billentyűzeten is találkozhatunk kurzorvezérlő billentyűkkel.

A billentyűzet jobb alsó felén, a számoktól balra találjuk azt a négy nyilat, amelyekkel a szövegkurzort a soron belül és a sorok között is vezérelhetjük.

A balra nyíllal () a szövegkurzort egy pozícióval balra léptethetjük, míg a jobbra történő mozgatást a () jobbra nyíllal végezzük. Egy sorral feljebb a felfelé () billentyűvel léphetünk. Ekkor a felette lévő sorban az induló pozícióhoz legközelebbi két karakter közé kerül a szövegkurzor.

Ugyanilyen módon lépünk lefelé is egy sort, ekkor azonban a lefelé () nyilat használjuk. A billentyűk folyamatos lenyomva tartásakor a szövegkurzor folyamatosan mozog. Amennyiben a è billentyűt tartjuk lenyomva, a kurzor folyamatosan halad jobbra a sor végéig, majd átlép a következő sorba. Ez az állapot egészen addig tart, amíg a billentyűt fel nem engedjük, vagy a dokumentumunk végére nem érünk. Ha a nyilakat a Ctrl billentyű lenyomásával együtt használjuk, a következő lehetőségeink vannak:

 

Ctrl+ a szövegkurzort a következő szó elejére viszi

Ctrl+ a szövegkurzort az előző szó elejére viszi

Ctrl+ a szövegkurzort a következő bekezdés elejére viszi

Ctrl+ a szövegkurzort az előző bekezdés elejére viszi

Amikor egy dokumentum több oldalas, nagy terjedelmű, akkor az előbbiekben megismert módon körülményes a dokumentumon belüli mozgás. Ilyenkor használjuk a gördítősávot vagy a PageUp és PageDown billentyűket. A csúszkával, vagy a csúsztatósávra kattintva megkereshetjük a nekünk megfelelő szövegrészt. Ha a csúszka elé vagy mögé kattintunk, akkor egy képernyőnyit lapoz a szövegszerkesztő. Ha azonban a képernyő éppen a megfelelő szöveget mutatja, akkor kattintsunk a keresett szövegrészre. Megeshet, hogy megtaláljuk a megfelelő szövegrészt, de egy billentyű lenyomásával visszaugrik a kurzorunk a kiinduló helyzetbe. Ilyenkor valószínű, hogy a szöveg megkeresése a gördítősávval történt. Így a szövegkurzor az eredeti pozícióban marad, és egy billentyű lenyomásával visszatér a kurzor az aktuális pozícióját mutató képernyőre. Ennek kiküszöbölésére kattintsunk az egérgombbal a megkeresett szövegre, így a szövegkurzort áthelyezhetjük a kívánt helyre.

További lehetőségek is léteznek még a szövegen belüli mozgásra. Ilyen a sor elejére és a sor végére történő pozícionálás. A Home billentyű lenyomásával a kurzor a sor elejére áll, az End billentyűvel pedig az aktuális sor végére tudunk állni. Az alábbi két billentyűkombinációt a legtöbb szövegszerkesztőben használhatjuk a dokumentumon belüli mozgásra:

 

Ctrl+Home a szövegkurzort a dokumentum legelejére viszi

Ctrl+End a szövegkurzort a dokumentum végére viszi