7.5. Mi a különbség a kísérőlevél és a motivációs levél között?

iDevice ikon

A motivációs levél is egyfajta kísérőlevél. Ott azonban jobban át kell gondolni, pontosan meg kell fogalmazni az indítékot, a mozgatórugókat, ami miatt éppen ahhoz a céghez, arra a pozícióra pályáztunk. Látni kell magunk előtt e karrier adta távlatokat!

Kulcskérdések:

  • Miért pályázom?
  • Miért érdekel, mi nyerte el tetszésemet az álláskiírásban?
  • Miért tartom magam alkalmasnak erre az állásra? 

Kezdjünk alaposabb nyomozásba. Ha kell, beszélgessünk el az adott cégnél, vagy hasonló munkakörben dolgozó ismerőseinkkel. Fogalmazzuk meg céljainkat. Motivációs levélre, vagyis elképzeléseinkre, és elhivatottságunk bővebb kifejtésére általában akkor kerül sor, ha ezt külön kérik, illetve nem nyilvános pályázatra jelentkezünk.

A kísérőlevélnél megkülönböztetünk kopogtató és pályázó levelet.

Pályázó levél a pályázati csomag része, nyílt állásinformációra vonatkozik. Ebben az esetben az újsághirdetésre, referencia számra hivatkozni kell! A személyes találkozót annak tudatában kell kérni, hogy a cégnek valóban munkaerőre van szüksége.

Kopogtató levéllel képletesen bekopogtatunk a leendő munkaadó ajtaján. Itt nagyobb hangsúlyt kell fektetni a motivációs részre, majd a végén, természetesen a kedvező elbírálás reményében fel kell ajánlani, hogy telefonon érdeklődünk az időpont egyeztetés miatt.

Kísérőlevelet minden pályázathoz kell írni!

Elektronikus formában is ügyeljünk arra, hogy néhány sorban jelezzük, miért küldtük az e-mailt, ne csak a csatolt állományokat küldjük. Az önéletrajz és kísérőlevél csatolt elem legyen, mert a webes szerkesztő dokumentuma nem nyomtatható olyan szépre, mint a profi szövegszerkesztőé.

Válasszuk a legegyszerűbb formátumot! Lehetőleg Word-ben dolgozzunk!