4.1. A feldolgozás típusának meghatározása

iDevice ikon

A számítógépes feldolgozás típusának megválasztása az egyik legfontosabb döntés a fejlesztés e szakaszában. Több szempont figyelembe vétele szükséges ahhoz, hogy helyes döntést hozhassunk. Nézzük meg milyen feldolgozási típusokat különböztetünk meg, milyen jellemzői vannak az egyes típusoknak. 

A feldolgozásokat két nagy csoportra tagoljuk, melynek megfelelően megkülönböztetünk

  • direkt (online) és,
  • kötegelt (batch) feldolgozást.

A direkt feldolgozás jellemzője, hogy a számítógép a feldolgozandó feladatokat akkor és olyan lépésekben végzi, ahogyan az események bekövetkeznek. További ismérve, hogy a számítógép és a felhasználó között információcsere zajlik, a feldolgozás és az eredmények közlése az adatok bevitele után rövid időn belül megtörténhet. 

A direkt feldolgozás alternatívájaként beszélhetünk a kötegelt feldolgozásról, melynek a legfontosabb jellemzője éppen az, hogy az adatok rögzítése és az adatok feldolgozása külön feladat.

Így az aktuálisan felvitt adatok még nem állnak azonnal rendelkezésünkre, nem jelennek meg a lekérdezett információk között.

A feldolgozási típusok történetét figyelembe véve először a kötegelt eljárás alakult ki, az online feldolgozás lényegesen újabbnak és korszerűbbnek tűnik. 

Ez azonban korántsem ilyen egyszerű. Figyelembe kell venni mindkét típus előnyeit és hátrányait a döntés meghozatalához, továbbá azt, hogy valójában nem szükségszerű, hogy egy számítógépes rendszer minden feldolgozását ugyanolyan típusúra tervezzünk. 

A batch feldolgozás esetén az adatbevitel ellenőrzése az adatköteg rögzítése után, külön menetben történik, míg az online feldolgozás esetén a rögzítés és ellenőrzés egyszerre, egy funkció keretében valósul meg. 

A kötegelt feldolgozás esetén hibalista készül, és ennek alapján történik meg a korrekciós adatbevitel, míg a direkt feldolgozás esetén a törzsadatokkal történő összehasonlítás és a további ellenőrzések is az adatbevitellel együtt történhetnek.