4.4. Az output tervezés

iDevice ikon

A rendszer és a felhasználó közötti kapcsolat egyik - talán legfontosabb megjelenési formája a feldolgozási eredmények, információ szolgáltatása. E kapcsolat megvalósításának módját, a rendszerszolgáltatások, funkciók megtervezését nevezzük output tervezésnek. 

Az output tervezés feladatainak áttekintése előtt határozzuk meg mit is jelent az output! 

Az output a rendszer valamely funkciójának eredményeképpen létrejövő, átalakult, eredményként kapott információhalmaz, melynek megjelenési formái igen változatosak.
 

Az eredmények megjelenítési és tárolási formái igen sokfélék. A tervezés függ a felhasználói, illetve rendszerkövetelményektől és az eszköztől, melyen megjeleníteni, tárolni tervezzük a feldolgozás eredményét. 

 

Az outputok tervezése

Az output-tervek eszközspecifikusak, ezt úgy kell érteni, hogy természetesen minden outputterv attól az eszközfajtától függ, melyen az információkat megjeleníteni, tárolni szeretnénk. 

Az outputon értjük a képernyőn történő információk megjelenítését, a nyomtatott listák előállítását és a valamely feldolgozás eredményeként előállított információk tárolását adatállományban.

Mindhárom mód más-más célt szolgál. Általában akkor választjuk a képernyős megjelenítést, ha gyors, folyamatos információt kell biztosítanunk és nem előírás, a papíron, hosszabb ideig történő tárolás.

A listák tervezése akkor szükséges, ha az adott időponthoz kapcsolódó információk tárolása szükséges, esetleg kötelező (pl. havi áfa lista).

Az adatállományban való tárolás előre meghatározott struktúrában a karbantartás eredményének rögzítése, vagy egy átmeneti fájl, mely szolgálhatja egy másik feldolgozás inputját. 

A leggyakrabban előforduló eredménymegjelenítési mód a nyomtatott és a képernyőn megjelenített lista, illetve kimutatás.

 

Hogyan kell tervezni nyomtatóra, képernyőre? 

A tervezés tartalmi és formai tervezést jelent. A lekérdezés jelenti a különböző funkciók output eszközökön való megjelenítésének módját, tartalmát és formáját. 

Mind a nyomtatott, mind a képernyőn megjelenített output tervezése tartalmi és formai szabályokat rejt, melyek a következőkben fogalmazhatók meg:

  • az output felhasználóorientált legyen;
  • a felhasználói követelmények csoportosítása alapján menüszinten szabályozza a rendszer az outputokat (lekérdezések);
  • az output a megfelelő szintű és megfelelő tartalommal rendelkező listákat eredményezze a kívánt mélységű információkkal;
  • az output eszközfüggő, tehát a formáját meghatározza mindaz a lehetőség, melyet maga az eszköz biztosít;
  • miután ma már a nyomtatón és a képernyőn megjelenő output a leggyakoribb, egyre inkább terjed azoknak a száma, akik nem a nyomtatott, hanem a korszerű tárolóeszközre rögzített, olvasható formát (pl. CD) preferálják;
  • a lekérdezésekhez készített dialógustervek a legkorszerűbb felhasználói igényeket is ki kell. hogy elégítsék.

Az outputtervezésnek vannak sajátos, régóta ismert módszerei, ezek kiforrottak, elterjedtek a szakmában. 

A hagyományos módon elkészített tervek közül láthatunk egy példát.

A képernyőn megjeleníteni kívánt információk tervezéséhez, pontosabban a dokumentáláshoz használhatók sablonok, melyek kitölthetők a tervezett formának és tartalomnak megfelelően.

iDevice ikon Példa

Nem csak papíron tervezhetjük meg a képernyőtervet, hanem rögtön gépen is megnézhetjük az eredményt!


 

 

28. ábra
Képernyőterv

 

Azt is tudnunk kell azonban, hogy a fejlesztési módszertanok egy része már támogatja a prototipizálás alkalmazását, melynek során éppen az felhasználói interfészek megtervezésének automatizálása kap hangsúlyt.

Sokkal gyorsabb, szabványok szerinti tervezést valósíthatunk meg és hatékonyabb megvalósítást, ha a korszerűbb tervezési és fejlesztési módszereket választjuk.