7.1. Az interakció fogalma

iDevice ikon

Az interaktív multimédiás alkalmazás olyan felület, amelynek a felhasználó nem csupán puszta szemlélője, hanem aktív részese: az alkalmazás tartalmát és működését közvetlenül alakítja, vezérli. Az interakció fogalmának megértéséhez nézzünk néhány példát, amelyeken jól látszódik, hogy egy hatékony multimédiás alkalmazásnak miért elengedhetetlen része az interaktív működés:

  • Tudásellenőrző felület készítése egy oktatóprogramban: a felhasználónak lehetősége van tesztelni a tudását, amit az alkalmazásunk tartalma alapján szerzett.
  • Kommunikációs felület: a felhasználónak lehetősége van kapcsolatba lépni más felhasználókkal vagy a tartalomszolgáltatóval.
  • Játék: szórakoztató, ismeretterjesztő alkalmazások esetén hatékony segítség a tartalom befogadásához.
  • Hatékony navigáció: keresőmotorok, navigációs segédalkalmazások segítségével nagymértékben megkönnyíthetjük a felhasználó eligazodását az alkalmazásunkban.

Az interakció tehát egy kétirányú kommunikációs folyamat, ami a multimédiás alkalmazások esetében azt jelenti, hogy a felhasználói aktivitásokra (pl. kattintás, webkamera használata stb.) vagy a felhasználónk által megadott adatokra (válasz egy kvízkérdésre, kulcsszó meghatározása egy keresőmotor esetén stb.) az alkalmazásunk reagál, feldolgozza azokat, a felhasználó felé pedig visszacsatolásként jelzi a feldolgozási folyamat eredményét.

33. ábra
Az interakció