1.6. A szoftverek kiválasztásának szempontjai

iDevice ikon

A konfigurációtervezés fontos eleme az alkalmazandó, futtatandó szoftverek meghatározása, a tárolandó, kezelendő adatmennyiség helyes megbecslése.

Amire feltétlenül szükség van:

  • Operációs rendszer

Kiválasztásánál vegyük figyelembe a futtatni tervezett szoftverekhez való viszonyát. (Illeszkedik-e ahhoz az operációs rendszerhez, létezik-e az operációs rendszer alatt futó változat - itt esetenként a Linuxszal lehetnek gondjaink). Az operációs rendszer szolgáltatásai feleljenek meg az elvárásoknak. Ennek érdekében szükség lehet egy számítógépen több operációs rendszer telepítésére is. Erről a telepítés kapcsán részletesen szólunk.

  • Segédprogramok

Mindenképpen rendelkeznünk kell vírusvédelemmel és tűzfallal a jogosulatlan külső támadások kivédésére. Ezen a téren számos ingyenes programot is kínálnak, ám ezek rendszerint nem használhatóak üzleti környezetben. De a kereskedelmi szoftverek mellett szól nagyobb működési biztonságuk, terméktámogatásuk, szélesebb körű funkcionalitásuk. Ugyanakkor nincs szükség szimultán (egy időben) futó, több azonos célú alkalmazásra, hisz azok erőforrásokat kötnek le, s ezáltal feleslegesen lassítják a gépünket. A védelmi szoftverek beállításáról szintén részletesen szólunk.

  • Alkalmazói szoftverek

Rendszerint integrált irodai programcsomagot telepítünk, valamint a vállalat számára kifejlesztett egyedi informatikai alkalmazásokat. Ezekről nem mi informatikusként, hanem a vállalat menedzsmentje dönt, amihez igazodnunk kell. Amennyiben a feladat megvalósíthatatlan, azt a hivatalos út betartásával a helyben szokásos módon, kellően megalapozott indoklással kifogásolhatjuk.

Az egyes kiválasztott szoftvereknek egymással kompatibilisnek kell lenniük. Ennek alapja az operációs rendszerhez való kompatibilitás. S az operációs rendszerhez illeszkedően az egyes hardverelemeknek is rendelkezniük kell a meghajtó (driver) szoftverekkel. Ezeket rendszerint az éppen forgalomban lévő, vagy a régebbi operációs rendszerekhez illeszkedően meg is kapjuk a termékhez CD-n, ám új operációs rendszer bevezetése esetén szükséges lehet frissítésük, melyhez a termék gyártójának weboldala ad támpontot, támogatást, letöltési lehetőséget.

 

Az egyes programokhoz minden szoftvergyártó meghatározza a minimális és a célszerű (optimális) hardverjellemzőket. Ha meglévő számítógépre kell telepítenünk új szoftvert, ez iránymutatásul szolgál. Ám ha ez alapján magunk határozzuk meg a beszerzendő számítógép specifikációját, mindenképpen az optimális erőforrásigényeket vegyük alapul, majd - gondolva a későbbi fejlesztési szükségletekre - ezt növeljük meg. Minden esetben több alkalmazás párhuzamos futtatására kell készülnünk. Ez nem jelenti azt, hogy az összes telepítendő szoftver erőforrás-szükségletét kumulálni kellene (össze kellene adni), de az egyszerre futtatandókét mindenképpen. Jellemzően meghatározandó alapvető paraméterek (nézzük példaként a Windows 7-et):

  • processzor: igazodni kell a szoftver által megkívánt 32 vagy 64 bites architektúrához, illetve az előírt legkisebb órajel frekvenciához (pl.: 1GHz 64 bit (x64) CPU);
  • operatív tár: az optimálisnál is lehetőleg nagyobb, célszerűen kétszeres méretű RAM memóriát célszerű a gépbe építeni (pl.: 32 bites esetén 1GB, 64 bites esetén 2 GB RAM);
  • háttértáron rendelkezésre álló hely: a szoftver telepítésével, működtetésével kapcsolatos minimális feltételeket adják meg, aminek teljesítése nem lehet gond, hisz a háttértárak méretét jellemzően nem az alkalmazott szoftverek, hanem a tárolt adatok mennyisége határozza meg (pl.: 32 bites esetén 16GB, 64 bites esetén 20GB);
  • megjelenítő eszköz és videokártya paraméterek: bár az operációs rendszereknek is van ilyen irányú igénye, de jellemzően a tervezői szoftverek (CAD) és különösen a játékok támasztanak jelentős elvárásokat.

 

A szoftverek beszerzése több módon lehetséges:

  • Hagyományos kereskedelmi forgalomban a szoftver beszerzése szokásos, ám informatikai szempontból körülményes. Viszont ez esetben a szoftver telepítőkészlete mellett a telepítési, kezelési leírásokat is kézbe kapjuk. Egyúttal a számlázás is megtörténik, mely később a szoftverhasználati jog igazolására szolgál a termék csomagolásában elhelyezett licenc kóddal együtt.
  • Ennél jelentősen környezettudatosabb, s egyszerűbb is - habár hazánkban még nem eléggé elterjedt - az elektronikus vásárlási forma: ez esetben a vásárlással egy letöltési lehetőséghez jutunk, mely a telepítőkészletet tartalmazza. Elektronikus úton küldik meg számunkra a szükséges telepítési kódot is.
  • Természetesen egyes szoftvereket jogszerűen is letölthetünk és alkalmazhatunk, de e tekintetben ne hagyatkozzunk a megszokásokra és a baráti tanácsokra, mindenképpen olvassuk el a felhasználási feltételeket!

Amennyiben az adott szoftvert nagy számban telepítjük, felesleges mindegyikhez telepítő készletet vásárolni, csupán a jogszerű felhasználást lehetővé tévő mennyiségi licenc beszerzése is elegendő. Ez egyúttal gazdaságos és környezettudatos megoldás is.