2.4.2. Az érvek fajtái

iDevice ikon

Állításaink alátámasztására nagyon sok érvet föl tudunk hozni. Ezek alapvetően két forrásból származnak:

  • külső forrásból eredő érvek,
  • saját magunk teremtjük meg őket. 

Az a jó érv, amely védhető, meggyőző, és sokan elfogadják. Vizsgáljunk meg néhány érvfajtát! Az eredetük szerint az érvek lehetnek készen kapott és megalkotott érvek.

  1. A készen kapott érvek. Melyek külső forrásból származnak, készen kapjuk őket. Ilyenek lehetnek például a törvények, határozatok és a rendeletek. Szintén bizonyítékként szolgálhat a többség által elfogadott velős bölcsességek, közmondások, általános igazságok, közhelyek.
    Hatásos külső bizonyítékok a véleményünket alátámasztó tények, a hiteles forrásból származó adatok, a statisztikai felmérések, a tudományos kísérletekről, kutatási eredményekről szóló beszámolók.
  2. A megalkotott érvek. Ezeket magunk teremtjük, saját megfigyeléseink, tapasztalataink alapján fogalmazzuk meg őket. 

Abból a szempontból, hogy a szónok milyen forrásból merít, elkülöníthetünk személyi érveket és dologi érveket.

  • A személyi érvek esetében a témához kapcsolódó személyek tulajdonságaira, körülményeire utalunk.
  • A dologi érveket akkor használjuk, ha témát adó dologgal kapcsolatosak. 

Mindkét érvtípusnak számos alfaját különíthetjük el. Nézzünk néhány példát! A személyi érvek között megemlíthetjük a családot, a nemzetet, az életkort, a nemet, a külső megjelenést, a foglakozást, stb. mint érvet. A dologi érvek között szerepelhet egy-egy személy cselekedete, valamilyen ok, következmény, a helyszín, az idő, a valószínűség, a hasonlóság, a körülmény mint érv.

A példa

Nemcsak érvekkel, hanem példákkal is lehet valamit bizonyítani. Példa a tételmondat tartalmát alátámasztó személyes élmény, tapasztalat, a másokkal megtörtént eset vagy a kitalált történet. De meggyőző példa lehet egy mitikus történet vagy a tanmese. 

A cáfolat

A meggyőző érvelés nélkülözhetetlen része a cáfolat, vagyis a másik oldal véleményének tagadása. A cáfolat tulajdonképpen kritika. Ezt akkor tudjuk megtenni, ha értjük a másik fél véleményét, gondolatmenetét. Csak így tudjuk megkeresni érvelésének gyenge pontjait. Segít a cáfolat megfogalmazásában, ha magunk is összefoglaljuk a másik fél tételét. A cáfolattal saját véleményünket erősítjük meg. A cáfolat célja nem a másik fél megsemmisítése, hanem a probléma új szempontból történő megközelítése. A cáfolat célja az igazságkeresés.