3.1. Egészségtudatosság

iDevice ikon

Az egészségtudatosság a magatartás ellenőrzésének, kézben tartásának az a formája, amikor az egészségünket hosszú távon befolyásoló döntéseket hozunk. A valódi tudatosság azt jelenti, hogy olyan döntésekre is készen állunk, amelyek a jelenben esetleg lemondással járnak, s erőfeszítéseink csak hosszú távon térülnek meg. Az egészségtudatos viselkedés megkívánja a káros hatások jelzését, részvételt a felelős intézmények részéről a döntések kiharcolásában éppúgy, mint teljesítésük ellenőrzésében.

Tudjuk vajon vállalni az életmód változtatással - étkezési szokások, dohányzás, mozgás stb. - járó esetleges kellemetlenségeket? Megtaláljuk-e örömünket egészségünk és személyiségünk fejlesztésében?

A magatartás évtizede elméleti szinten a természet- és társadalomtudományi megközelítések ellentéteinek kibékítésére, az eredmények szintézisére törekszik. A hazai tendenciák a fiatalok egészségmagatartása terén kedvezőtlenek. Az egészségre káros, ún. kockázati magatartások terjedése járványos méreteket ölt. Aggasztó tény például, hogy a fiatalok egyre korábbi életkorban kezdenek dohányozni, hogy közöttük egyre több a lány. Az alkoholt és a dohányzást sokan a társas élet elmaradhatatlan kellékeinek tekintik. A fiatalok között egyre elfogadottabb, hogy a drogok az unalom és a stressz elűzésének alkalmas eszközei.