3.3.4. Általánosan használt kisebb ügyiratok

iDevice ikon

A kisebb ügyiratok köre igen széles: a legegyszerűbb postai űrlapoktól az értesítésig, a meghívóig tart. A sokféle ügyirat közül ezért csak a leglényegesebbeket soroljuk föl, s csak egy-egy jellemző tulajdonságát említjük meg. 

A postai űrlapok köre a szolgáltatások sokasodásával állandóan bővül. A sima levelet kivéve szinte minden küldemény feladásakor űrlapot kell kitöltenünk. Így űrlapot töltünk ki az ajánlott levél, a távirat, a telefax, a gyorspostai küldemény, a csomag és a pénz feladásakor is. Bármelyik űrlapot is kell kitöltenünk, mindig figyelmesen tanulmányozzuk azt! Az űrlapon található utasítást figyelmesen olvassuk el! Segítheti a kitöltést a postán található kitöltött mintanyomtatvány is. Az űrlapot mindig őrizzük meg, mert csak ennek felmutatásával tudunk később panaszt tenni! Az egyéb kérdőívek, nyomtatványok (személyigazolvány-igénylőlap, útlevél-igénylőlap stb.) esetében is legyünk figyelmesek, a feltett kérdésekre adjunk választ! Ahol több, előre megadott válasz közül kell egyet aláhúznunk, ott ezt egyértelműen tegyük! 

Az elismervény, a nyugta azt tartalmazza, hogy kitől, mit, milyen értékben, milyen célból, mikor, milyen feltételek mellett vett át az aláíró. Egyik ügyiratról sem hiányozhat a megnevezés, a pénzösszeg pontos megjelölése számmal és betűvel, az összeg rendeltetése, az átadó neve, a keltezés és az átvevő aláírása valamilyen őt azonosító adatával (pl. személyigazolvány száma). A számok helyes írására figyelnünk kell, kétezerig minden számot egybe írunk, ezen felül csak a kerek ezreseket és milliókat. 

Az elismervény valamilyen áru, értéktárgy átvételét igazoló írásbeli nyilatkozat. Az elismervényben az átvett tárgyat, annak nevét, azonosító adatait rögzíteni kell. Szükséges az átadó nevét, címét, az aláírásban az átvevő nevét és azonosítóját feltüntetni. A keltezés az elismervényről sem hiányozhat. 

A kötelezvényben vagy más néven adóslevélben a kölcsönző fél kötelezi magát, hogy az átvett pénzt, tárgyat a megjelölt időpontig visszaadja. Pénz esetében az összeget nemcsak számmal, de betűvel is ki kell írnunk. A keltezés mellett a kötelezvényt a kölcsönvevő írja alá két tanúval együtt. 

A meghatalmazásban valaki felhatalmaz egy másik személyt, hogy helyette valamilyen ügyben eljárjon, vagy a neki járó pénzösszeget átvegye. Az ilyen típusú iratban fel kell tüntetni a meghatalmazott nevét, a meghatalmazás tárgyát (ha pénzfelvételről van szó, akkor a pénzösszeget is), a meghatalmazás idejét, a keltezést, a meghatalmazó és a meghatalmazott adatait, aláírását valamint két tanút. Ide soroljuk az igazolást is, amely arról tájékoztat, hogy ki, miből, milyen képesítést szerzett, hol, mikor, és ez a képesítés mire jogosítja az illetőt. Az igazolás csak akkor érvényes, ha azon hivatalos aláírás is szerepel.