5.1. Információs rendszerek létrehozása

iDevice ikon

Adat, információ

Az információs rendszerek legkisebb eleme az adat. Definiálására sokan vállalkoztak, a megfogalmazások jelentős része az adatot és információt összefüggésükben vizsgálja.

Halassy Béla adat-definíciója szerint: „Az adat értelmezhető ismeret. Az ismeret értelmezésének feltétele, hogy az észlelhető, érzékelhető, felfogható és megérthető legyen."
E megfogalmazást alapul véve folytassuk a gondolatsort! Ha az értelmezés során a megszerzett új közlést a régi ismereteinkkel összehasonlítjuk és az eredmény új ismeret, akkor ezt információnak nevezzük. 

Nézzünk néhány definíciót az információról!

„Az információ ismeretnyereséget, az ismeretanyag növekedését ill. a bizonytalanság csökkenését jelenti. Szigorúan véve azonban az információ független egy üzenet tartalmának jelentésétől. Az információ az energia és az anyag mellett a tudomány és a technika három alapvető fogalmának egyike." (SH Atlasz)

„Az információ olyan tájékoztatás, közlés, adat, ismeret, hír, stb., amely a címzett által értelmezhető, s amelynek célja a bizonytalanság csökkentése, a lehetséges alternatívák közötti döntés elősegítése." (Számítástechnikai értelmező szótár)

Chikán Attila szerint: „Információ: bizonytalanságot csökkentő új ismeret, a vállalatok működését integráló folyamatok egyik összetevője."

A fentiekből láthatjuk, hogy a szakemberek törekszenek az információ fogalmának definiálására, de ennek ellenére még nem beszélhetünk egységes fogalom-értelmezésről. Megfigyelhetjük, hogy az információ szorosan összefügg az adat fogalommal, ugyanakkor jelentős a különbség az adat és az információ között. Valamennyi definícióban benne rejlik, hogy az adat objektív, az információ pedig szubjektív. Az információ mindig függ annak felhasználójától, pontosabban a felhasználó ismeretétől (tudásától). 

Nézzünk meg egy példát az elmondottak könnyebb megértéséhez és ehhez használjuk fel az alábbi táblázatot!

12. ábra 

A táblázat statisztikai adatokat tartalmaz. Ha ezeket az adatsorokat feldolgozzuk, tényeket kezelünk. Az adatokat rendszerezve, különböző számításokat, elemzéseket elvégezve új ismeretekhez juthatunk, információk keletkeznek. Gondolkozzunk el azon, hogy mindenkinek ugyanazt jelentik-e a táblázatban lévő sorok adatai!
A példa arra szolgált, hogy végiggondoljuk, az adatok feldolgozásával új információkat nyerhetünk, de ezek az információk nem mindenkinek ugyanazt jelentik. Ezért mondjuk, hogy az információ szubjektív, fogadása, értelmezése, felhasználása függ az egyén tudásától.

Az alábbiakban nézzünk meg egy más típusú táblázatot. Azt tapasztalhatják, hogy a képi megjelenítés (vagy a képi és szöveges együttesen) sokkal könnyebben értelmezhetővé teszi az ismereteket, az ábrázolásmód, a színek segítenek az információk feldolgozásában is.

 

13. ábra 

Az információkkal kapcsolatban ismereteiket bővíthetik azok kategorizálásával. Az információnak többféle csoportosítása létezik. Erről olvashat az következő anyagban! Az adat és az információ tárgyalásával, megismerésével és megértésével juthatunk el az információs rendszer fogalmának tisztázásához.