2.2.1. A dokumentumelemzés

iDevice ikon

Minden gazdasági egység kötelezően rendelkezik bizonyos dokumentumokkal, melyek a szervezet és működése általános és fő jellemzőit írják le. 

A jellemző dokumentumok tartalmát a rendszer felmérésével megbízott szakembernek érdemes megismerni és elemezni. Ezekből a dokumentumokból nagyon fontos ismereteket szerezhet a valós rendszerről, annak működéséről. 

A legjellemzőbb dokumentumok: 

  • Szervezeti és működési szabályzat.
  • Munkaköri leírások (az első fejezetben erről a két dokumentumról már volt szó).
  • A szervezet stratégiai terve, mely a szervezet hosszú távú elképzelését tartalmazza, valamint az operatív terv, amely az aktuális időszakra (általában egy évre) elkészített, általánosabb és konkrét célokat, feladatokat tartalmazó dokumentum.
  • Számlarend, számlatükör, mely a hatályos számviteli törvénynek megfelelően kidolgozott számviteli elszámolási rendszer leírását tartalmazza, továbbá a szervezet által használt konkrét számlatükör leírását.
  • Bizonylatok, kódszámrendszer, nyilvántartások, mely jelenti a meglévő rendszerben használt bizonylatokat, adatokat, előállított információkat, kimutatásokat, nyilvántartások. Vizsgálni kell, hogy van-e a szervezetnek kialakított és használt kódszámrendszere, milyen nemzetközi, országosan egységes kódszámokat használ.

A dokumentumelemzést célszerű a felmérés kezdetén alkalmazni, mert ezek a leírások az általános, globális áttekintést segítik. Nagyon hasznos az interjúk megtervezésekor is az előzetes információk megszerzése céljából. Hátránya e módszernek, hogy a szervezetek néhány dokumentum kivételével (számlatükör, operatív terv) ezeket a hivatalos leírásokat nem mindig aktualizálják, így az ezekből szerzett információk mindig felülvizsgálandók.