5.1. A fejlesztés megvalósítása

iDevice ikon

A rendszerterv megvalósítása a teljes rendszer létrehozását jelenti, melynek a számítógépes információs rendszer elkészítése az egyik legjelentősebb feladata.

Ez hagyományos értelemben annyit jelent, hogy a fejlesztő csoport tagja(i) elkészítik a programterveket és a működőképes programot. 

A gyakorlatban háromféle programfejlesztési stratégia alakult ki: 

A fejlesztési stratégiák:

  • hagyományos
  • szakaszolt
  • prototípus szerint fejlesztett

A hagyományos, vagy monolitikus fejlesztési stratégia azt jelenti, hogy a fejlesztési feladatokat csak szoros sorrendben, egymás után lehet elvégezni. Ennek nagy projektek esetén feltétlen előnye a munkamegosztásban rejlik, de a szakmaspecifikus feladatok hatékony elvégzéséhez előnyös, ha összeszokott szakemberekből áll a csoport.

A legszembetűnőbb hátránya e fejlesztési stratégiának, hogy - pontosan a feladatok kötelezően egymás után való elvégzése miatt - nagyon hosszú az átfutási idő. Ezért ez a fejlesztési stratégia nem szolgálhatja a mai felhasználói igények kielégítését gyorsan és gazdaságosan. 

A szakaszolt fejlesztési mód elve az, hogy a rendszert jól elkülöníthető alrendszerekre kell bontani és így külön-külön lehet a fejlesztést elkezdeni, illetve folytatni.

Feltétlen előnye a rövidebb átfutási idő. A másik előny, hogy a felhasználót könnyebb bevonni, hiszen fejlesztés közben többször konzultálhatunk vele és menetközben is tudunk eredményt bemutatni.

Hátránya, hogy a felhasználóknak lehetőséget ad a fejlesztés közbeni módosításra, ami azért veszélyes, mert állandóan vissza-vissza kell térni a tervezési szakaszba. Ilyenkor ez hosszabbíthatja meg a rendszer megvalósításának időintervallumát. 

A prototípus szerinti fejlesztési stratégia alkalmazására a legújabb módszertanok és fejlesztő eszközök adtak lehetőséget.

A legnagyobb előnyét abban látjuk, hogy segítségével a felhasználói követelmények olyan specifikálása történhet meg, melynek eredményeképpen csökkenthető a rendszertervezés és ennek megfelelően a megvalósítás kockázata.

A másik előnye e típusú fejlesztésnek a gyorsaság. A fejlesztési technológia lehetővé teszi a módosításokat a teljes rendszer felborítása nélkül. 

A program fejlesztésének stratégiáival kapcsolatban tudnunk kell, hogy a programok tervezésének és kivitelezésének vannak módszerei, és eszközei. Ezekkel részletesen nem foglalkozunk.

Megemlítjük, hogy a programozásnak is van módszertana, amely a rendszerszervezési módszertannal együtt fejlődik. Így először a moduláris, a mai időben pedig a strukturált mellett az objektumorientált programozási mód a jellemző.