5.6. Összefoglalás

iDevice ikon

Az információs rendszerek fejlesztési folyamatának áttekintésében eljutottunk a programok elkészítése, a dokumentációk megírása, a bevezetés, a folyamatos követés és az értékelés feladataihoz.

A programtervek és programok elkészítése többféle módszerrel és többféle eszköz igénybe vételével történhet. A feladathoz legmegfelelőbb fejlesztési módszertan és technológia megválasztása az egyik legnehezebb kérdés. 

A minőségkezelés az információs rendszerek fejlesztésében kiemelten fontos feladat. E feladatot tervezni és ellenőrizni kell. A minőségellenőrzés kiterjed a teljes fejlesztési életciklusra, ezért átfogóan minőségirányításról beszélünk. A fejlesztési módszertanok alkalmazása a legfontosabb feltétele a szabályozott módon történő minőségirányításnak, hiszen ez biztosítja azt, hogy legyen egy mérce.

A tesztelés a minőségirányítás egyik fontos területe, ami a végtermék ellenőrzésére irányul. 

A tesztelésre nemzetközi szabványok is vonatkoznak. Az IEEE szabvány meghatározása szerint a tesztelés:

„Valamely szoftver egység elemzésének folyamata a meglévő és a kívánt tulajdonságok közötti eltérések (hibák) felderítése érdekében, valamint azért, hogy a szoftver egység jellemzőit kiértékeljük."
 

Az új rendszerre való áttérés, a rendszer bevezetése csak akkor lehetséges, ha megteremtettük a legfontosabb feltételeket, elkészítettük a bevezetési tervet és kiválasztottuk a módszert. Az adott rendszer ismeretében, az előnyök és a hátrányok figyelembe vételével mérlegelni kell, hogy melyik bevezetési mód a legmegfelelőbb.

A fejezet teljes anyagának ismerete után azt is látnunk kell, hogy a bevezetési mód összefüggést mutat a fejlesztési stratégiával.

Gondoljuk végig: vajon lehetséges-e egy szakaszosan fejlesztett rendszer azonnali, „éles" bevezetése? 

A rendszerek üzemszerű működésének a legfontosabb feltétele, hogy folyamatosan biztosított legyen a követés. Ebben az esetben a programok karbantartásáról van szó. A programok módosítási igényének számos oka lehet, melyek közül elsősorban a gazdasági rendszerekre jellemző indokokat szeretnénk kiemelni. Az információs rendszereknek megváltozhat a makrokörnyezete és hazánkban igen gyakran módosulnak a mikrokörnyezeti működés jogszabályi előírásai.

(Gondoljunk a piac permanens átalakulására, a társadalombiztosítási, az adóelszámolási, a számviteli törvényekre, illetve rendeletekre.)

A karbantartási tevékenységek végrehajtására hozhatunk létre karbantartó csoportot, melyben feltétlen helyet kell kapnia a felhasználók képviselőjének.

A karbantartó csoport feladata kiterjed a munkák elvégzésén túl, annak tervezésére, ütemezésére, elszámolására és értékelésére is. 

Az információs rendszerek értékelése elsősorban gazdasági kérdés. Ez azért nagyon fontos, mert minden fejlesztés egy beruházás, melynek mielőbbi megtérülése elengedhetetlen. Az informatikai rendszerek fejlesztési, üzemeltetési hatékonyságának elemzése speciális feladat, mert egyszerre jelent beruházást eszközökbe és emberi erőforrásba és nem mutatható ki minden haszon számszerűen, számolni kell a minőségi hozamokkal is.