7.2. A román stílusú építészet emlékei

iDevice ikon
Németország román stílusú építészete 

Németországban a X. század második felében a német-római császárság kikiáltásával nagyszabású építési tevékenység is kezdődött. A korai román, Ottó-kori építészet nagyszabású templomok sorát hozta létre: Jelentős emlékei a szászországi Gerndrodében a Szent Ciriákus kolostortemplom és Hildesheimben a XI. századi Szent Mihály kolostor-templom. A XI. században a száli frank császárok idején az építkezések súlypontja a Rajna vidékére tolódik át. Itt épülnek a nagy császári székesegyházak, elsőként Speyer, majd a későbbiek között Worms székesegyháza. 

   

46. ábra 
Bal oldalon: A wormsi székesegyház
Jobb oldalon: A speyeri dóm 

 

Franciaország román stílusú építészete

A román stílusú építészet Franciaországban karoling előzmények után a XI. század kezdetétől a XII. század második feléig tart. Nagyszámú emléke közül a templomok és kolostorok a legjelentősebbek. Ezeknek vidékenként sajátos vonásokkal rendelkező változatai alakultak ki Burgundiában, Provance-ban, és Normandiában. Burgundia a francia román stílus fejlődésének egyik legfontosabb területe, főként a bencés és a ciszterci rend itteni építkezései révén. Építészetének korai, a román stílus kialakulását szemléltető emléke a Tournus-i Saint-Philibert, kiforrott alkotásai Cluny bencés apátsági temploma és a ciszterci építészet jellegzetes képviselője, a Fontenay apátsági templom.

47. ábra 
A cluny apátsági templom 

 

Anglia román stílusú építészete

Angliában a normann hódítás (1066) előtti időből csak néhány szerény méretű templom maradt fenn a XI. század első feléből. Hódító Vilmos 1066 után új királyságában nagyszabású templomépítkezéseket rendel el. Ezekhez Normandiából hozat mestereket. (Durham székesegyház) 

48. ábra   
A durhami székesegyház

 

Spanyolország román stílusú építészete

A pireneusi-félszigeten az arab mórok visszaszorítása után a felszabadított északi részeken a XI. században éled újra a keresztény építészet. Ez főképpen a szomszédos dél-francia tartományok jellegzetességeit követi. Az arab-mór építészetből jobbára csak alaktani motívumokat, így a patkóívet veszik át. Egyik legjelentősebb emléke a Santiago de Compostela székesegyház, a mohamedánok elleni harcokban segítő Szent Jakab apostol tiszteletére emelt templom, amely Európa egyik leglátogatottabb zarándokhelye volt. Az 1078-1128 között épült monumentális templom a Toulouse-i Saint-Serninnel rokon, de hosszháza csak háromhajós.

49. ábra   
A Santiago de Compostela székesegyház, Spanyolország

 

Itália román stílusú építészete

Itáliában a román stílusú építészet a XI. század közepétől a XIII. század közepéig virágzik. A területi széttagoltság itt is tájegységenként eltérő sajátosságokat hozott létre. A többségükben bazilikális templomok kezdetben a korai keresztény bazilikák elrendezését követik. A külsőn és a belsőn egyaránt érezhető az erős antik hatás, ami különösen a részleteken, keretezéseken, párkányokon, korintuszi jellegű oszlopfőkön jelentkezik. A terület jelentős emlékei a milanoi Sant Ambrogio, a veronai San Zeno Maggiore és a paviai San Michele templomok.

  • Milano: San Ambrogio templom. Korai keresztény templom helyén a XII. század első felében épült.
  • Pisa: Campanile. A szentélytől délkeletre áll az 1173-ban megkezdett, de építése közben megdőlt és szakaszonként kiigazítva teljesen csak a XIV. században befejezett kör alaprajzú harangtorony, a „ferde torony".
  • Firenze. Battistero. A keresztelőkápolna római alapokon a VI-VII. században épült, és a XI-XIII. században nyerte el végleges képét. Kétszintes belső architektúráján a római Pantheon hatása mutatkozik.

  

50. ábra         
Bal oldalon: A San Abrogio templom
Jobb oldalon: Pisa, Campanile