1.8 Projekt szervezetek

iDevice ikon

Manapság egyre gyakrabban fordul elő, hogy egy feladatot soron kívül kellene elvégezni. A hagyományos szervezeti felépítésekben ez nem oldható meg, mert nincs mód a hivatalos út megkerülésére. A probléma áthidalására alkalmasak az ún. projekt szervezetek.

A projekt szervezetek egy bizonyos feladat elvégzésére jönnek létre. A projektek viszonylag új vagy nem megismételhető feladatok elvégzésére szerveződnek. Általában előre meghatározott, hogy mennyi idő áll rendelkezésre a cél elérésére, és korántsem biztos, hogy a célt el is fogják érni, tehát a feladat kockázatos. A projekt rendelkezésére álló eszközök korlátozottak.

A projekt megvalósítása az alábbi szervezeti formákban történhet:

  • projektkoordinálással:
    Kisebb feladatok elvégzéséhez nincs föltétlenül szükség különálló projekt létrehozására. Elegendőnek bizonyulhat az, ha egy embert kineveznek projektkoordinátornak, aki irányítja a projekt tagjainak a munkáját. Ebben az esetben a projekt tagjainak nem kell elhagyniuk munkahelyüket, a mindennapi teendőik mellett végezhetik a projektbeli tevékenységeiket is.
  • tiszta projekt szervezet:
    Ennél a formánál a feladat annyira összetett, hogy érdemes egy külön e célra létrehozott csoportot megbízni a feladat ellátásával. Így egy független, szakértőkből álló projektet hoznak létre. A vállalat vezetője választja ki a projekt dolgozóit.
  • integrált projekt szervezet:
    A szervezet a feladatmegosztás módjában különbözik a tiszta projekttől. Itt ugyanis a projektvezető feladatát a „ki, mit, mikor" kérdések megvalósítása jelenti. A vállalat vezetője csak a projekt vezetőjét választja ki, a többi munkatárs kiválasztása és a munkatársak feladatának koordinálása a projektvezető feladata.
  • mátrix szervezet.

8. ábra - Projekt koordinálás

 

 

9. ábra - Tiszta projekt