4.5. Az egészségnevelés gyakorlata

iDevice ikon

Az egészségnevelés tárgya a személyiség, ebből következik, hogy a személyiség fejlesztésében megtalálható az egészségnevelés is. Az intézményesített szocializáció = a nevelés intézményi színtere különösen alkalmas arra, hogy az egészségkultúrát, a helyes egészségmagatartást fejlesszük.

Ez tulajdonképpen primer prevenció, hiszen célja olyan szemléletű attitűd kialakítása, amelynek segítségével az egyén interiorizálhatja azokat az egészséges életmóddal és életvitellel kapcsolatos ismereteket, amelyek hozzásegítik egészsége aktív megőrzéséhez, és a károsító hatások tudatos elkerüléséhez.

Mindez vonatkozik a környezetre, a túlterhelés elkerülésére stb.

Módszerei: a nevelés módszereivel azonosak. Kiemelt szerepe a példának van: hitelesség!!

Mindennek alapja a személyes kontaktus, amelynek alapfeltétele a kölcsönös bizalom, a feltétel nélküli elfogadás, a magas szintű empátia- és kommunikációs készség, a segítő közreműködés.

Nem mindegy, hogy a gyakorlatban a személyiség önszabályozása hogyan lép működésbe:

  • a szubmisszió csak addig hatásos, amíg a nevelő jelen van. Sem az érzelmi, sem az akarati, sem az értelmi elfogadás nincs jelen a személyiségműködésben. Behódolást eredményez, a nevelő kényszerítő módszert alkalmaz. Tartóssága rövid, az extrovertált típusnál nagyon gyakori hatékonysága.
  • az identifikáció addig hat, amíg a kialakított kapcsolat él a nevelő és az egyén között. Itt már működik az érzelmi és akarati elfogadás, értelmi még nem. Tartóssága közepes, szintén az extrovertált típusnál hatékonyan alkalmazható. Az alkalmazott módszer a kapcsolaton alapul, ennek legjobb kialakításán.
  • az interiorizáció csak a meggyőzés módszerével valósulhat meg. A személyiségnek mind az érzelmi, mind az akarati, mind az értelmi elfogadása működik. Nagyon tartós, főleg az introvertált típusnál gyakori.
    • Közvetlen formák: beszélgetés, megbeszélés, előadás, vita.
    • Közvetett formák: faliújság, szórólapok, könyvek.
    • Komplex forma: a kettő együtt alkalmazva.