4.1.11. A munkavállaló kártérítési felelőssége

iDevice ikon

A munkavállaló a munkaviszonyából eredő kötelezettségének vétkes megszegésével okozott kárért kártérítési felelősséggel tartozik. A vétkesség megvalósulhat szándékos és gondatlan magatartással egyaránt. 

A munkavállaló vétkességét, a kár bekövetkeztét, mértékét és az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania. A munkavállaló korlátozott kártérítési felelőssége következtében a gondatlan károkozás esetén a kártérítés összege a munkavállaló egyhavi átlagkeresetének 50 %-át nem haladhatja meg. Szándékos károkozás esetén a munkavállaló a teljes kárt köteles megtéríteni.

 A munkavállaló vétkességére tekintet nélkül a teljes kárt köteles megtéríteni a visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel átvett olyan dolgokban bekövetkezett kárért, melyeket állandóan őrizetében tart vagy kizárólagosan kezel, kivéve, ha bizonyítja, hogy a kárt elháríthatatlan külső ok idézte elő, vagy a munkáltató a biztonságos őrzés feltételeit nem biztosította. Amennyiben a munkavállaló leltárfelelősségi megállapodást kötött - mely írásbeli formához kötött -, vétkességre tekintet nélkül felel a leltárhiányért. A felelősség megállapításának a megállapodáson túl további feltétele a leltári készlet szabályszerű átadása és átvétele, valamint a leltárhiánynak a teljes leltári készletet érintő, a leltározási rend szerint lebonyolított megállapítása. 

Amennyiben a kárt több munkavállaló együttesen okozta, vétkességük arányában felelnek, amennyiben szándékos a károkozás egyetemleges kötelezésnek van helye. A kártérítés célja a teljes reparáció. Nem kell megtéríteni a kár azon észét, mely a munkáltató közrehatása miatt következett be.