4.1.13. A munkaügyi jogvita

iDevice ikon

A munkavállaló és a munkáltató a munkaviszonyból származó igényének érvényesítésére, valamint a szakszervezet és az üzemi tanács a Munka tv-ből, a kollektív szerződésből, valamint az üzemi megállapodásból eredő igény érvényesítése érdekében munkaügyi jogvitát kezdeményezhet, ha az egyeztetés 8 napon belül nem vezet eredményre. 

A munkaügyi jogvitában első fokon a munkáltató székhelye, illetve a munkáltató azon telephelye szerinti munkaügyi bíróság az illetékes, ahol a munkavállaló a munkaszerződése alapján a munkát végzi, vagy végezte. Másodfokon a

munkaügyi bíróság székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) bíróság jár el. 

Munkaügyi pernek minősül: a munkaviszonyból, a közalkalmazotti, a közszolgálati jogviszonyból, a szolgálati jogviszonyból, a szövetkezeti tag munkaviszony jellegű jogviszonyából, a bedolgozói jogviszonyból származó perek, továbbá a tanulószerződés alapján a tanuló és a foglalkoztató közötti jogviszonyból származó vita. Ide tartozik még a munkaszerződés megkötését megelőző tárgyalásra alapított igény (függetlenül attól, hogy a munkaszerződés létrejött-e vagy sem), a munkaviszony megszűntetését követően a munkaviszonyból eredő igény, a kollektív szerződés fennállásával kapcsolatos viták, a kollektív szerződésre alapított jogok és igények érvényesítése, a sztrájkkal kapcsolatos jogellenes magatartásra alapított igények. 

Az Mt.-ben meghatározott esetekben (pl. rendes vagy rendkívüli felmondás) az intézkedés közlésétől számított 30 napon belül lehet a keresetlevelet előterjeszteni. A munkaviszonyból eredő igények egyébként három év alatt évülnek el.