4.1.4. A munkaviszony létesítése

iDevice ikon

A munkaviszony, a törvény eltérő rendelkezése hiányában, munkaszerződéssel jön létre, melyet írásba kell foglalni. Erről a munkáltató köteles gondoskodni. Az írásba foglalás elmulasztása miatti érvénytelenségre csak a munkavállaló hivatkozhat a munkába lépést követő 30 napon belül.

A munkaszerződés kötelező tartalmi elemei:

  • a munkavállaló személyi alapbére, munkaköre
  • a munkavégzés helye
  • a felek neve illetve a munkaviszony szempontjából lényeges adatai

A munkaviszony állandó illetve változó munkahelyen történő munkavégzésre jön létre. 

A munkavállaló személyiségi jogainak védelme érdekében a törvény rögzíti, hogy a munkavállalótól csak olyan nyilatkozat kérhető, illetve olyan alkalmassági vizsgálat végezhető, ami a munkaviszony létesítése szempontjából lényeges tájékoztatást nyújthat (például büntetlen előélet, szakképzettség igazolása) és személyiségi jogait nem sérti. 

A munkaviszony kezdete a munkába lépés napja. A munkaviszony - eltérő rendelkezés hiányában - határozatlan időtartamra jön létre. A határozott időtartamú munkaviszony legfeljebb öt évre köthető. A határozott időtartamú jogviszony határozatlan időtartamúvá alakul, ha a munkavállaló az időtartam lejártát követően legalább egy munkanapot közvetlen vezetője tudtával tovább dolgozik. 

A munkaszerződésben, a munkaviszony létesítésekor próbaidő is kiköthető, melynek a tartama 30 nap. A felek illetve kollektív szerződés ettől eltérő időtartamot is megállapíthat, 3 hónapnál azonban hosszabb nem lehet.

Próbaidő alatt a munkaviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal, indokolás nélkül megszüntetheti. 

Segítségül itt megnézhet egy munkaszerződés-mintát!