5.3. Az egészséges táplálkozás

iDevice ikon

Az egészséges táplálkozás mennyiségi és minőségi szempontból is fedezi a szervezet energia- és tápanyagigényét. A helyes táplálkozást egyértelműen jelzi, hogy a testsúly megfelelő.

Az egészséges táplálkozás lényegében minden étel, élelmiszer fogyasztását megengedi, a hangsúlyt a mértékre helyezi! Ez azt jelenti, hogy bizonyos ételeket, élelmiszereket előnyben kell részesíteni, másokat háttérbe kell szorítani. Sok zöldséget, gyümölcsöt kell fogyasztani, a kenyérfélék közül a magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű lisztből készült fajtákat kell választani. A húsfélék közül előnyben kell részesíteni a halat és a baromfit. Kerülni kell a zsíros ételeket, állati zsiradékok helyett növényi olajokat, margarint kell használni. A tejtermékek közül a zsírszegény készítményeket kell választani. Az ételeket nem szabad erősen sózni, fűszerezni, cukorral édesíteni. Ételeinket kevés sóval ízesítsük, használjunk nátriumban szegény sót! Ne fogyasszunk sós magvakat, chipset, ezek a són kívül nagyon sok zsiradékot is tartalmaznak. Az ételeket lehetőleg ne édesítsük, vagy használjunk mézet az ízesítésre! Kevés csokoládét és süteményt fogyasszunk, desszertként inkább gyümölcsöt együnk! Az étrend összeállításakor érdemes tanulmányozni az élelmiszerek legfontosabb jellemzőit tartalmazó tápanyag- és kalóriatáblázatokat, az élelmiszerek csomagolásán feltüntetett adatokat.

A folyadékveszteség pótlására csapvizet vagy ásványvizet, hozzáadott cukrot nem tartalmazó rostos gyümölcslevet fogyasszunk. Kerüljük a cukrozott, erősen szénsavas üdítőitalokat. Az alkoholfogyasztás gyermekek számára kifejezetten tilos. A felnőttek számára is csak a könnyű vörös borok mértékletes (1-2 pohár naponta) fogyasztása javasolt, a tömény szeszes italoké nem.

Naponta 4-5 alkalommal együnk, egyszerre mindig csak keveset! Ezzel biztosíthatjuk, hogy vércukorszintünk többé-kevésbé egyenletes legyen, és üres gyomrunk korgása miatt se alakuljon ki erős éhségérzetünk!

Ételeink elkészítésekor kerüljük a zsírban, olajban való sütést, válasszuk inkább a párolást, gőzölést, főzést! Étkezzünk változatosan mind az összetevők, mind pedig az ízek tekintetében! Kerüljük a gyorséttermeket, mert az ott kínált ételek zsír- és szénhidráttartalma általában nagyon magas, fehérje- és növényi rosttartalma pedig alacsony! Lehetőség szerint nyugodt körülmények között, terített asztalnál, kapkodás nélkül étkezzünk! Legalább főétkezéseink során tartsuk be ezt a szabályt!